Jakie akcesoria niezbędne są do montażu stołów?
Okucia meblowe to obok nóg, skrzyni i blatu najważniejszy element konstrukcji każdego stołu. Umożliwiają jego rozkładanie i zapewniają stabilność. Pomimo że najczęściej są niewidoczne, to bez nich nie byłoby możliwe zbudowanie trwałego i solidnego mebla.
Przy montażu stołów wykorzystuje się różnego rodzaju haczyki, klamry, kołki, prowadnice do stołów rozkładanych, mechanizmy do wkładów blatów, mocowania kątowe, wkręty, zaczepy oraz rozmaite śruby.
Budowa stołu
Każdy stół składa się z następujących elementów:
- Podstawa i nogi - są to pojedyncze elementy łączone z blatem stołu;
- Oskrzynia – część stołu znajdująca się pod blatem stabilizująca całą konstrukcję. W stołach rozkładanych połączona jest z blatem za pomocą prowadnic;
- Blat – najważniejsza pod względem użytkowym część stołu;
- Wkładka do stołu – dodatkowy fragment blatu, który stosuje się w stołach rozkładanych. Wkładki mogą być wyciągane w całości, składane oraz zawieszane na osi lub na zawiasach;
- Obejma stołu – jest to rama wewnętrzna wzmacniająca skrzynie od środka. Na obejmie montuje się elementy mocujące do wkładki i prowadnice.
Przy montażu stołów stosuje się różne okucia, w zależności od konstrukcji mebla. Na pewno więcej elementów montażowych potrzebne jest przy składaniu stołu rozsuwanego, gdzie konieczne jest zamontowanie prowadnic oraz elementów mocujących wkładki.
Prowadnice do stołów
Elementem decydującym o sposobie rozkładania stołu jest prowadnica, która powinna być dopasowana do konstrukcji mebla. Do wyboru są prowadnice do ram stałych, dzielonych i blatów składanych. W przypadku ram stałych wysuwa się tylko blat a skrzynia i nogi są nieruchome. W ramach dzielonych, aby rozłożyć stół, konieczna jest zmiana rozstawu nóg i odsunięcie obydwu części skrzyni. W stołach składanych z kolei poszczególne części blatu po złożeniu nachodzą na siebie.